Zadzwoń do nas: 22 2457000
Napisz do nas: streetcom@streetcom.pl

Kilkaset udanych kampanii!

Klienci, którzy wciąż do nas wracają!

29.10.2009

Marketing szeptany, czyli o czym rozmawiamy

Firma badawcza Forrester Research opublikowała w tym roku wyniki badania Match WOM Marketing To How European Consumers Share Opinions, czyli pokazujące o czym rozmawiają konsumenci. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 11 tys. Europejczyków. Według badania najbardziej popularnymi tematami do rozmów są “wyjścia towarzyskie/ imprezy” oraz “podróże” – angażuje się w nie odpowiednio 76% i 70% konsumentów.

Dzięki badaniu, które przeprowadziła Natalia Hatalska, wśród czytelników swojego bloga, możemy zobaczyć, że w Polsce sytuacja wygląda podobnie. “Imprezy” i “podróże” zajęły w ankiecie także dwa pierwsze miejsca (odpowiednio 43% i 34% głosów), ale dołączyła do nich także “polityka” (34% głosów – w badaniu Forrestera była dopiero na 5. miejscu). Badana grupa nie jest reprezentatywna (83 osoby), ale wyniki wydają się wiarygodne. Po pierwsze: Polacy bardzo chętnie rozmawiają o polityce; po drugie – wynik ten mógł być “podbity” przez “dziejącą się” właśnie aferę hazardową, która prowokowała nas do komentowania polityki jeszcze chętniej.

Na kolejnych miejscach Europejczycy rozmawiają o sporcie (54% wskazań) oraz elektronice, technologiach i komputerach (53%). I tak jak ostatni temat się zgadza również w Polsce (w ankiecie Hatalskiej – 3. miejsce, 33% głosów), to sport wypadł zupełnie słabo (przedostatnia pozycja, 16% wskazań). Forrester podkreśla, że w przypadku tych dwóch tematów płeć nie ma aż tak dużego znaczenia – chociaż o sporcie i nowych technologiach mężczyźni rozmawiają częściej (odpowiednio prawie 70% i 60%), to kobiety wcale nie są w tyle – o sporcie rozmawia 40% z nich, a o komputerach – prawie 50%.

Typowo kobiecym tematem jest natomiast moda  i uroda. O modzie rozmawia prawie 60% kobiet i niecałe 30% mężczyzn, o urodzie – prawie 50% kobiet i niewiele ponad 10% mężczyzn. Co ciekawe, w zestawieniu Forrestera te dwa tematy zajęły dwa ostatnie miejsca – u nas plasowały się tuż za połową zestawienia.

Powrót <